10 tipů jak se vyrovnat se strachem

04.05.2022

Strach. Téma, které rezonuje společností už třetím rokem. Válka, společenské změny, zdražování, Covid, rychlost doby, negativní zprávy... jak se s tím vším vyrovnat a udržet si zdravou mysl?


Aktuální doba je náročná v mnoha ohledech, především však psychicky. První nečekaná změna byl nástup Covidu, kdy jsme se museli téměř ze dne na den přizpůsobit novým pravidlům života. Najednou jsme byli sami doma, bez kontaktu s okolím, bez služeb, na které jsme si zvykli, zavaleni strašidelnými zprávami, které nás dva roky udržovaly ve strachu, že zemřeme my a nebo někdo blízký a mnoho lidí někoho opravdu ztratilo. 

Když už se zdálo, že strašák v podobě Covidu pomalu mizí, naučili jsme se s ním fungovat a intenzita nákazy se velmi zmírnila, nastoupilo další téma, které nás doslova ochromilo. Přišel další existenční strach, strach z války.  

Pamatuji si, když jsem byla na cestě na svůj sobotní kurz Personalistiky a přemýšlela jsem nad tím, jak hodinu zahájím, bylo dva dny po zahájení invaze na Ukrajinu. Postupně jsem si začala uvědomovat, že s psychicky náročnými situacemi se setkáváme vlastně neustále, jen jejich intenzita bývá menší. Zaručený recept sice neexistuje, ale nabízím několik možností, které  pomáhají udržet si zdravou mysl.

Sepsala jsem tedy deset tipů, které můžeme udělat pro udržení psychické pohody, když se setkáme se strachem.


1. Mluvte, komunikujte, sdílejte.

Člověk je sociální bytost, potřebujeme mluvit a být ve skupině, když to nejde fyzicky, využijte telefon, online možnosti, hlavně mluvte. Sdílení nám pomáhá uvědomit si, že v tom nejsme sami.

2. Dejte si internetový / zprávový detox.

Negativní, děsivé titulky a zprávy prodávají, nenechte se vtáhnout do hrůzozpráv! Zkuste se nevěnovat zprávám vůbec nebo třeba každý den jen 5, 10 minut. Určete si 1 den v týdnu, kdy nezapnete internet a zprávy vůbec, pocítíte obrovskou úlevu.

3. Co můžete v dané situaci udělat vy?

Koupit nějaké potraviny, zapojit se jako dobrovolník, poslat dar, prostě se zapojit. Mějte jen na mysli, že pomáhání je náročné, pozor na vyhoření. Je důležité udržet si především vlastní psychickou pohodu, abyste za chvíli nepotřebovali pomoc vy sami.

4. Uvědomte si, co máte.

Soustřeďte se na to, co máte. Klidně si udělejte seznam toho, co máte, co jste zvládli, vybudovali, naučili se. Máte kde bydlet? Máte co jíst? Máte komu se svěřit? Máte svoje schopnosti a dovednosti? Máte co na sebe? Jste zdraví? Máte práci? Co umíte? Na co jste hrdí? Zvládli jste ráno vstát? Pochvalte se.

5. Jděte ven a jezte kvalitní jídlo.

Serotonin, dopamin, oxytocin a endorfin jsou hormony, které našemu tělu působí pocit štěstí a radosti. Věděli jste, že stačí jen 10 minut jakéhokoliv pohybu a hypofýza začne vyplavovat více endorfinu? Tak běžte ven nebo si zacvičte doma. Pak si dopřejte nějakou dobrotu s vanilkou nebo chilli papričkou, které také podporují tvorbu endorfinu a den bude hned příjemnější.

6. Radujte se z drobností.

Někdo vám podrží dveře, počká s výtahem, jen tak se na vás usměje, popřeje krásný den, pochválí vás, něco dostanete... nebo vám udělá radost, že uděláte vy někomu radost :-)

7. Učte se, tvořte, věnujte se tomu, co jste odkládali.

Dlouho odkládáte zahájení nového projektu? Zaujal vás kurz, ale ne a ne se přihlásit? Už jste dlouho nemalovali, nešili, netvořili, i když vás to dřív bavilo? Pusťte se do toho.

8. Relaxujte, věnujte se mindfulness nebo meditaci.

Běžte do sauny, do bazénu, na masáž, pusťte si relaxační hudbu a na chvíli vypněte mozek. Vyzkoušet můžete mindfulness, nejjednodušší technikou je zaměření pozornosti na svůj dech. 

9. Definujte strach a připravte si záložní plán.

Pojmenujte strach, sepište plán, co uděláte, když to něco nastane a připravte se. Co když přijdu o práci? Udělám si finanční rezervu, snížím životní náklady na minimum, budu aktivně hledat nové místo... Jakmile uděláte plán a přípravu, toto téma odložte a věnujte se ostatním 9 tipům. 

10. Dejte životu řád.

Řád nám dává jistotu a pocit stability. Zkuste spojit řád třeba s nějakým jiným tipem zavést do svého života pravidelný pohyb nebo pravidelnou relaxaci a přísun hormonů štěstí máte zaručen.


A co když nic z toho nepomůže nebo nechcete zatěžovat své okolí? Pak nabízím bezpečný prostor pro vaše myšlenky v mé koučovně nebo online. Ráda vám pomohu v rámci koučování s nalezením ideálního způsobu pro vyrovnání se s vlastními strachy.

 

Přeji krásný den a úsměv na tváři :-)

Monika

Líbil se Vám článek? Zaregistrujte se k odběru novinek a získáte novinky jako první a navíc 30 minut koučování zdarma!